راهنمای خرید کولر برای منزل و محل کار

در یک روز گرم و آفتابی تابستان، چیزی لذت­ بخش از یک موج هوای خنک که به صورتمان برخورد کند، وجود ندارد. با خرید کولر و در دست داشتن یک ریموت کنترل، می­ توانیم هوای گرم اتاق را به هوایی خنک و مطبوع تبدیل کنیم. در هنگام خرید کولر، عوامل بسیاری باید ارزیابی شوند. کولرها در قیمت، بهره­ وری انرژی و ظرفیت خنک سازی متفاوت هستند. کولرهای مدرن ویژگی­ های پیشرفته­ ای دارند که هنگام خرید باید مورد توجه قرار گیرند. برای خرید کولری که متناسب با فضای خانه باشد، باید عواملی مانند اندازه اتاق، نحوه باز و بسته­ کردن درب، پنجره­ ها و شرایط نصب مورد ارزیابی قرار بگیرد. در این مقاله دانستی­ هایی در رابطه با خرید کولر بیان می­ شود.

مرحله اول:‌آشنایی با انواع کولر

کولر گازی 1

 

۱)‌ کولر گازی اسپیلیت یا دوتکه

این نوع از کولرها دارای یک کمپرسور و یک یا چند دستگاه خروجی هوا هستند. کمپرسور در محیط خارجی نصب می ­شود. دستگاه­ های خروجی هوا در محیط بسته ­ی ساختمان تعبیه می ­شود و وظیفه تبخیر را به عهده دارند. این نوع از کولر­های گازی توانایی خنک سازی یک یا چند اتاق را دارند. این کولرها همچنین می ­توانند محیط­ های باز را تا ۶۰ متر مربع خنک کنند.

 

۲) کولر گازی اینورتر

ممکن است مردم به کولرهای گازی اینورتر کولرهای گازی کم مصرف نیز بگویند. اینورتر یا مبدل برق، دستگاه الکترونیکی است که جریان متناوب را به جریان مستقیم تبدیل می‌کند. جریان متناوب تبدیل شده می‌تواند بر اساس نیاز در هر ولتاژ و فرکانسی باشد و بوسیله­ ی ترانسفورماتورهای مناسب و مدارها کنترل می‌شود. در کولرهای معمولی کمپرسور یا در ظرفیت کامل خود کار می ­کند و یا خاموش است؛ ولی اینتورترها سرعت کمپرسور را تغییر می­ دهند. در این شرایط امکان کنترل دما در بازه­ های محدودتر امکان­ پذیر می­ شود. این نوع از کولرهای گازی پربازده هستند و هزینه برق کمتری را به خانوار تحمیل می ­کنند.

 

۳)‌ کولرگازی چرخه معکوس

در کولرهای با چرخه معکوس، فعالیت درون کولر بسته به نیاز برای ارائه هوای گرم یا خنک، معکوس می­ شود .مدل­ های چرخه معکوس هزینه خیلی بیشتری نسبت به مدل­ های صرفا سرمایشی ندارند. در بین وسایل گرمایشی، کولرهای چرخه معکوس نسبتا کم هزینه و پربازده هستند. تولید کمتر کربن دی ­اکسید از مزایای این سیستم ­هاست. سیستم­ های گرمایشی دیگر از سوخت فسیلی استفاده می کنند، ولی این نوع از کولرها از جریان الکتریسیته استفاده می­ کنند پس آلودگی کمتری ایجاد می ­کنند.

 

۴) کولرگازی پرتابل یا قابل حمل

این کولر در ظرفیت‌های پایین ساخته می‌شود و دارای حالت گرمایش نیز هست. این مدل کولر گازی دارای ریموت کنترل است و به دلیل شکل آن، برای فضاهای کوچک و یا موقت استفاده می‌شود. تمام بخش‌های مختلف کولر گازی از جمله کندانسور، تبخیرکننده و… در یک مجموعه جا گرفته‌اند و در حالت سرمایش، گرمای موتور از طریق لوله خرطومی پشت دستگاه به بیرون انتقال پیدا می‌کند. در نتیجه، این لوله خرطومی باید به پنجره یا منفذی که هوا را به بیرون انتقال می‌دهد وصل گردد. در غیر این صورت، گرمای خارج شده از هوا دوباره از طریق همین لوله خرطومی به فضا برمی ­گردد، اما در حالت گرمایش، نیازی به این کار نیست. گرمایش در این نوع کولر گازی از طریق هیتر انجام می‌شود که زیاد مقرون به صرفه نیست. اما امکان استفاده از این حالت در کولر گازی پرتابل در نظر گرفته شده است.

 

۵) کولر گازی پنجره ­ای

این نوع از کولر روی پنجره نصب می­ شود و امکان خنک­ سازی محیط بسته و محیط باز را تا ۵۰ متر مربع دارد. نوع کوچک­ تر این کولر به پریز برق متصل می­ شود و نوع بزرگ­ تر نیاز به سیم­ کشی جداگانه دارد. امروزه از این نوع کولر گازی کمتر استفاده می ­شود.

 

۶)‌ کولر آبی

کولرهای آبی با فرایند سرمایش تبخیری کار می‌کنند. به دلیل استفاده از این نوع کولر در ایران بیش‌تر از هر جای دیگری در جهان، گاه این نوع کولرها با عنوان کولر ایرانی شناخته می‌شوند. این کولر در نقاطی که دارای آب و هوای خشک هستند با بازده خوب کار می‌کنند ولی در نقاط مرطوب و کنار دریا کارایی ندارند. برای جلوگیری از ورود ریزگردها و هوای گرم از طریق کولرهای آبی باید قسمت‌های هواگیر کولر کاملاً به وسیله پوشال گرفته شده و مقدار کافی آب داشته باشند.

مرحله دوم: تحمین اندازه مناسب کولر

خرید کولر 2

انتخاب اندازه مناسب، در خرید کولر بسیار اهمیت دارد. این اندازه بر اساس مساحت و کاربری محیط، تعیین می­ شود. بدین منظور از راهنمای مخصوص انتخاب اندازه مطلوب کولر استفاده کنید. اگر کولر خریداری شده بزرگ باشد، دما را به سرعت کاهش می ­دهد و شما مجبور می­ شوید در فواصل زمانی اندک، کولر را روشن و خاموش کنید. همچنین در این شرایط رطوبت هوا افت می­ کند و مصرف برق نیز افزایش می ­یابد که به صرفه نیست.

مرحله سوم: مقایسه بازدهی انرژی (EER) کولر های مختلف

خرید کولر 3

کولرهای گازی برق زیادی را مصرف می­ کنند، از این­ رو همه­ ی آن­ها باید رتبه بندی بازده انرژی (EER) داشته باشند. EER نشان می ­دهد که چه مقدار از برق مصرفی کولر به سرمایش تبدیل می­ شود. هرچه EER بیشتر باشد، بازده کولر بالاتر است. بازدهی بالا منجر به کاهش تولید گازهای گلخانه ­ای می­ شود. رعایت این نکته در خرید کولر الزامی است. EER کولرهای قدیمی در حدود ۵ است، کولرهای مدرن­ تر EER 8 و بالاتر دارند. در هنگام تصمیم­ گیری برای خرید کولر، EER بالاتر را انتخاب کنید.

مرحله چهارم: فصل مناسب برای خرید کولر

 خرید کولر4

بسیاری از برندها، در فصول سرد سال جشنواره تخفیف برگزار می­ کنند و کولرها را با قیمت کمتری به فروش می ­رسانند. اگر قصد خرید کولر با قیمت مناسب را دارید، در فصل زمستان نسبت به این مساله اقدام کنید.

مرحله پنجم: بررسی لوازم جانبی کولر

 خرید کولر5

برخی از کولرها ریموت کنترل دارند که استفاده از آن را آسان­ تر می­ کند. همچنین برخی از آن­ها قابلیت برنامه­ ریزی دارند. از این قابلیت می­ توان برای تنظیم دمای اتاق در ساعات مختلف شبانه­ روز استفاده کرد. تایمر کولر این امکان را می­ دهد که چند دقیقه قبل از رسیدن به خانه، کولر روشن شود و دمای مطبوعی در لحظه ورود به خانه احساس شود. از قابلیت ­های دیگر کولرها، داشتن فیلتر مخصوص گرد و غبار، بو و ذرات آلرژی زاست. در هنگام خرید کولر حتما به این امکانات جانبی توجه کنید.

مرحله ششم: بررسی میزان سر و صدا توسط کولر

خرید کولر6

اگر به سر و صدا حساس هستید، قبل از خرید کولر و در مغازه، آن را روشن کرده و میزان صدای آن را بررسی کنید. کولری که صدای کمتری داشته باشد، انتخاب مناسب ­تری است.

مرحله هفتم: توجه به نصب و خدمات پس از فروش

 خرید کولر7

خدمات نصب اکثر کولرها رایگان است ولی هزینه لوازم استفاده شده برای نصب مانند لوله­ کشی، از خریدار دریافت می­ شود. برخی از کولرهای بزرگ نیاز به سیم­ کشی اضافی نیز دارند. داشتن گارانتی و نمایندگی فعال از عوامل بسیار مهم در خرید کولر می ­باشد. پس از خرید کولر، هرگز به تنهایی و بدون حضور کارشناس حرفه­ ای اقدام به نصب نکنید.

ما در کنار شما هستیم تا مشکلاتتان را برطرف کنیم
برای اولیت ثبت سفارش خود ۵ در صد تخفیف بگیرید
اطلاعات شما پیش ما محفوظ است و در اختیار شخص دیگری قرار نمیگیرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *